فلور باکتریایی سطح پوست و خواص آنتی‌اکسیدانتی آن

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالعات جدید نشان می‌دهد که چگونه یک باکتری غالب پوست انسان، آنزیمی با خواص آنتی اکسیدانتی ترشح می‌کند که نه تنها به بقای آن  میکروارگانیسم کمک می کند، بلکه ما را در مقابل بیماری‌ها و آسیب‌ها محافظت می‌نماید.

P. acnes یکی از هزاران نوع باکتری است که بر روی بدن انسان همزیستی می‌کند. در این جمعیت تعداد سلول‌های باکتریایی بیشتر از تعداد سلول های انسان بوده و نسبت ١٠ به ١ را دارند. پر واضح است که نیاز ما به باکتری‌ها برای سلامتی، بیشتر از نیاز انها به ما به عنوان محیط رشد می‌باشد. باکتری‌ها ویتامین تولید می‌کنند که در بدن انسان ژن تولید آن وجود ندارد. همچنین باکتری‌ها غذا را به اجزای کوچک تر تبدیل می‌کنند بنابر این می‌توانیم مواد مورد نیاز خود را برای بقا و زندگی از این اجزا استخراج نماییم. باکتری‌ها سیستم ایمنی انسان را جهت تشخیص پاتوژن های خطرناک و همچنین تولید مواد ضد التهابی آموزش می‌دهند.

ترشح آنزیمی که ویژگی‌های  آنتی اکسیدانتی قوی دارد

در این مطالعه بیان شده است که باکتری P. acnes با ترشح أنزیمی به نام Rox P در شرایط اکسیداتیو از سلول در برابر اسیب‌ها و تخریب های احتمالی محافظت می نماید. بنا به آزمایشات گوناگون که شامل تست بر روی پوست انسان نیز می‌باشد دانشمندان دریافتند که آنزیم Rox P هم قادر به کاهش رادیکال‌های آزاد و هم قادر به مراقبت از مولکول ها در مقابل اکسیداسیون می‌باشد. با توجه به آخرین یافته‌ها این آنزیم اولین انزیم شناخته شده با فعالیت آنتی اکسیدانتی است. معمول‌ترین مثال برای آسیب استرس اکسیداتیو، آسیب به وجود آمده در سطح پوستی است که در معرض اشعه‌ی ماوراء بنفش نور خورشید قرار گرفته است. تصور بر این است که استرس اکسیداتیو در ایجاد بیماری‌های مزمن پوستی از جمله پسوریازیس، آتوپیک درماتیک و سرطان پوست موثر است. خواص آنتی اکسیدانتی آنزیم Rox P بیشتر از آن دسته موادی است که پیشتر به عنوان آنتی اکسیدانت شناخته می‌شدند مانند ویتامین های  E و C.

P. acnes از معمول ترین باکتری‌های سطح پوست است که هم در سطح پوست سالم و هم در سطح پوست بیمار یافت می شود. بر اساس توضیحات دکتر لود همان طور که سطح این باکتری بر روی پوست افراد مختلف متفاوت است سطح محافظتی این آنزیم نیز می تواند متغیر باشد.

 

Rox P می تواند به درمان بیماری‌های پوستی کمک کند

مطالعات تیم تحقیقاتی نشان می‌دهد که ترشح یک آنتی اکسیدانت منحصربفرد از باکتری P. acnes نه تنها از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند بلکه به حفظ شرایط مورد نیاز پوست سالم کمک می‌کند. تحقیقات تیم مذکور بر روی پوست انسان و حیوان متمرکز شده است. در تحقیقات حیوانی تاثیر یا عدم تاثیر خواص محافظتی انزیم بررسی و همچنین اثر اشعه ی ماوراء بنفش بر روی پوست موش‌های تیمار شده با Rox P و تیمار نشده مقایسه خواهد شد. پیشنهادات دکتر لود حاکی از آنست که اگر نتایج تحقیقات پیش رو مثبت باشد می‌توانند اجازه‌ی استفاده از Rox P در کرم های ضد آفتاب و درمان بیماری‌های پوستی از جمله پسوریازیس و آتوپیک درماتیک را صادر نمایند.

منبع:

Allhorn M, Arve S, Brüggemann H, Lood R. A novel enzyme with antioxidant capacity produced by the ubiquitous skin colonizer Propionibacterium acnes. Scientific Reports. 2016;6.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ها

Leave a reply

از اظهار نظر شما متشکریم. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>