پاسخ التهابی کبد و نقش MDA در آن

این مطلب را به اشتراک بگذارید

بیماری‌های مرتبط با رژیم غذایی مانند کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) عامل حاوی ترکیبات التهابی شناخته می شوند. با این حال راه‌های مرتبط با تغییرات القا شده توسط رژیم غذایی ناشناخته باقی مانده‌اند. در مطالعه‌ی جدیدی که توسط دانشمندان در مرکز تحقیقات پزشکی CeMM اتریش و دانشگاه پزشکی وین انجام داده اند فرایندهای بسیار مهمی در NAFLD شناسایی شده اند. علاوه بر این، تحقیق منتشر شده در مورد کبد نشان داد که مالوندی آلدهید (MDA) که بیومارکر استرس اکسیداتیو است نقش مهمی در توسعه کبد چرب دارد و می تواند با آنتی بادی‌های طبیعی مخصوصی خنثی شود؛ رویکرد جدیدی که درمان بالقوه ای برای این بیماری شایع محسوب می شود.

ترکیبی از مواد مغذی، رژیم غذایی غربی و عدم تحرک در سبک زندگی می تواند به مسئله‌ی مهمی در سلامتی انسان تبدیل شود. در سطح جهان چاقی، فشار خون بالا و مقاومت به انسولین به صورت نگران کننده‌ای بالاست. در نتیجه متعاقبا ریسک گسترش بیماری‌های مرتبط با التهاب مانند دیابت نوع ٢، NAFLD و بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش یافته است. با این حال مسیر دقیق ارتباط بین عادات غذایی و التهابات به طور کامل و واضح درک نشده است.

 تیم تحقیقاتی فقط موفق به روشن کردن پروسه‌ی بیولوژیکی که رشد التهاب مزمن در یک رژیم غذایی مغذی را در موش نشان می‌دهد نشدند بلکه علاوه بر آن دانشمندان دریافتند که MDA نقشی کلیدی در التهاب کبدی دارد که با آنتی بادی‌های طبیعی خنثی می‌شود. مولکول بسیار فعال مالوندی الدهید که محصول تجزیه‌ی لیپید و بیومارکر استرس اکسیداتیو است بر روی سطح سلول‌های در حال مرگ تجمع می‌کند. از نظر شیمیایی با پروتئین‌ها و لیپیدهای سطح غشا پیوند برقرار می کند و اپی توپ‌های MDA را تشکیل می دهند. گروه تحقیقاتی بایندر نشان داد که اپی توپ‌های MDA ترشح سیتوکنین و همچنین به خدمت گرفتن لوکوسیت‌ها را القا و در نتیجه التهاب موجود را منتشر و به سوی مزمن شدن پیش می‌برند.

کلارا جانا نویسنده‌ی اصلی مقاله و یکی از اعضای تیم تحقیقاتی می گوید که “ما قادر به نشان دادن نقش مهم MAD در التهاب کبدی القا شده با رژیم غذایی در کشت سلولی وحیوانات آزمایشگاهی هستیم”. تیم هنریک همکار دیگر طرح می‌گوید “این تنها دست آورد این تحقیق نبوده” بلکه آنها توانستند با تزریق وریدی آنتی‌بادی اختصاصی MDA که به اپی‌توپ‌های MDA متصل می شود، التهاب را در موش‌ها کاهش ببخشند. نویسنده‌ی مسئول مقاله، کریستوف بایندر می گوید “با استفاده از روش‌های برش لبه‌های توالی RNA و تجزیه و تحلیل داده‌های رونویسی مکانیسم‌های کلیدی در بیشتر بیماری‌های شایع کشف و آن‌ها را در مدل‌های آزمایشگاهی تایید کردیم”.

منبع:

Busch, C. J. L., Hendrikx, T., Weismann, D., Jäckel, S., Walenbergh, S., Rendeiro, A. F., … & Papac‐Milicevic, N. (2016). Malondialdehyde epitopes are sterile mediators of hepatic inflammation in hypercholesterolemic mice. Hepatology.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ها

Leave a reply

از اظهار نظر شما متشکریم. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>